واکنش جمهوری آذربایجان به اخراج ۴ دیپلمات این کشور از ایران

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان تایید کرد که ایران چهار دیپلمات این کشور را عنصر نامطلوب اعلام کرده است.

 

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز جمعه تایید کرد که ایران چهار دیپلمات آذربایجانی را عنصر نامطلوب اعلام کرده است.

به گزارش اینترفکس، آیهان حاجی زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان مدعی شد: دولت آذربایجان در اوایل آوریل چهار نفر از مقامات سفارت ایران در باکو را به دلیل اینکه فعالیت‌های آن‌ها با وضعیت دیپلماتیک آن‌ها سازگار نبوده و با کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک در تضاد بود، عنصر نامطلوب اعلام کرد.

او افزود: «چند روز پس از این اقدام آذربایجان، طرف ایرانی نیز به نوبه خود دو کارمند سفارت کشورمان در ایران را که قبلاً در ژانویه تخلیه شده بود و دو کارمند سرکنسولگری در تبریز را بدون هیچ توجیهی «نامطلوب» معرفی کرد. دلیل این امر تنها می تواند با استناد به اصل عمل متقابل باشد.»

او ادعا کرد: «این اقدام [ایران] علیه کشور ما برای روابط دو جانبه که هم اکنون از مشکلات متعددی رنج می‌برد، مضر است.»

جمهوری آذربایجان اواسط فروردین ماه امسال چهار دیپلمات ایرانی را «عنصر نامطلوب» معرفی کرده و خواستار آن شد که آن‌ها در مدت ۴۸ ساعت خاک جمهوری آذربایجان را ترک کنند.

پیش از این نیز الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان در چهارمین همایش بین المللی “شکل گیری ژئوپلیتیک در کشور” مدعی شده بود: الان سفارت ما در تهران تعطیل است. این تصمیم من بود، زیرا برای من امنیت و جان مردم ما مهمتر از این است که آن‌ها در ایران به آن فکر کنند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان صبح جمعه (هفتم بهمن) از حمله مسلحانه به سفارت این کشور در تهران خبر داد که در پی آن یک دیپلمات این کشور کشته و دو دیپلمات دیگر هم مجروح شدند. این وزارتخانه همچنین سید عباس موسوی سفیر ایران در باکو را احضار کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پس از این حادثه ضمن محکوم کردن اقدام مسلحانه در ورودی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، از دستگیری ضارب خبر داد و گفت که نتیجه بررسی‌های اولیه، حاکی از انگیزه‌های شخصی در ورای این اقدام است و از رسانه‌ها خواست از گمانه زنی بپرهیزند.

در پی این حادثه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که سفارتش در تهران را بسته است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
تمامی حقوق برای پایگاه خبری کرمان اعتدال محفوظ است.