حمایت جدی صندوق توسعه ملی از بخش خصوصی و تعاونی‌ها/اعطای تسهیلات به صادرکنندگان با نرخ ۱۱ درصد

“مرتضی شهیدزاده” عصر امروز ۱۴ شهریورماه در جلسه بررسی و گفتگو با کارآفرینان و سرمایه‌گذاران استان کرمان با بیان این مطلب که نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی، جزء نمایندگانی هستند که دغدغه استان و ملی را دارند، گفت: در این جلسه این قول را خواهیم داد که درخواست‌های و طرح هایی که از طرف بانک‌های عامل استان توجیه اقتصادی و همچنین در راستای رفع مشکل اشتغال استان موثر و توان بازپرداخت از سوی آنها وجود داشته باشد، پشتیبانی خواهیم کرد.

وی با تاکید بر پشتیانی و حمایت لازم صندوق توسعه ملی از بخش های خصوصی فعال در استان کرمان و کشور تصریح کرد: قانون صندوق توسعه ملی غیر قابل تغییر است.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در ادامه در پاسخ به برخی گلایه های کارفرینان و سرمایه گذاران استان کرمان در مشکلات پیش رو برای اخذ تسهیلات لازم ادامه داد: بانک‌های عامل در صورتی که پرونده را به ما ارایه دهند ما آن را پذیرش کرده و حداکثر ظرف مدت یک هفته اقدامات لازم برای آن طرح را خواهیم کرد، گفتنی است که در تسریع پروسه تصویب، خود مشتری باید با بانک همکاری داشته باشد تا بتوان در کوتاه ترین زماند ممکن تسهیلات لازم را اخذ نماید.

وی با اشاره به درخواست نمایندگان در خصوص افزایش منابع سرمایه در گردش، اظهار کرد: بانک‌ها رابط بین ما و مشتری هستند و شایان ذکر است که وظیفه ما سپرده گذاری است و بانک تخصیص اعتبار می‌دهد.

شهیدزاده با بیان این مطلب که نرخ تسهیلات اعطایی از سوی صندوق توسعه ملی براساس مصوبه اقتصاد مقاومتی برای صادرکنندگان ۱۱ درصد است، عنوان کرد: هر طرحی صنعتی، کشاورزی و … باید وزیر مربوطه اولویت خود را به صندوق توسعه ملی ابلاغ کند.

وی تصریح کرد: احداث و تامین هتل، مراکز تفریحی، مجتمع های بین راهی، مجتمع‌های گردشگری اگر معرفی شوند و بانک عامل آن مشخص باشد، ما تسهیلات به آن واحد خواهیم داد.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی بر تقویت بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: صندوق توسعه ملی روی بخش خصوصی و تعاونی‌ها اصرار دارد که در این راستا با توجه به اینکه استان کرمان جزء استان‌هایی است که می‌تواند در اقتصادی مقاومتی نقش کلیدی داشته باشد و شاهد حضور قابل چشمگیر بخش خصوصی در این استان هستیم، می توان از این ظرفیت استفاده لازم را کرد.

مهدی طبیب‌زاده رییس اتاق بازرگانی استان کرمان نیز در این جلسه گفت: نقش کارکرد صندوق توسعه ملی در استان کرمان علاوه بر استانی، ملی نیز بوده و برای اتخاذ برخی از تصمیمات نیاز به تصمیم‌گیری اعضای هیات امنا را در تهران داریم.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که امروز گریبان گیر برخی تولید کنندگان شده، بنگاه‌هایی هستند که ارایه خدمات و کالاهای آنها با قیمت کنترل شده بود توجیه قیمت گذاری آنها براساس نرخ ارز قبلی بوده است و در این راستا نتوانسته‌اند اقساط تسهیلاتی که برای رونق یا راه‌اندازی کسب و کار خود گرفته‌اند را به دلیل تغییر نرخ ارز، به موقع بازپرداخت کنند که انتظار می رود در این راستا تصمیم گیری های لازم برای رونق بخش تولید در کشور و استان کرمان گرفته شود.

رییس اتاق کرمان تمدید بازپرداخت‌ها را لازمه کمک به ادامه حیات برخی از بنگاه های تولیدی در کشور دانست و بیان کرد: بانک‌ها می‌دانند که وضعیت این واحدهای صنعتی چگونه است اما برای پرداخت تسهیلات به سایر بنگاه‌های اقتصادی به بازپرداخت بدهی‌ها نیاز دارند.

براساس این گزارش در این جلسه “محمدی‌انارکی” نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: باوجود آنکه تولید پسته امسال کاهش یافته است اما نباید بازار جهانی پسته را از دست دهیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل آلایندگی کوره‌های فلش مس سرچشمه، کارخانه تولید اسید این مجتمع در سال گذشته راه‌اندازی شد که با راه اندازی آن می‌‌توانیم پسماند این کارخانه را به کود مورد نیاز بخش کشاورزی تبدیل کنیم.

ایسنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme